კაია გერბერის წითელი ლუქი
კაია გერბერმა FX-ის სერიალის „The Shards“ პიარკამპანიის დროს Alaïa-ს 2026 წლის შემოდგომის კოლექციის წითელი კაბა მოირგო. წითელი კი 2026 წლის შემოდგომის ერთ-ერთი მთავარი ფერია.
„ოდისეას“ თბილისის პრემიერა 23 ივლისს არის დაგეგმილი, მანამდე კი თვალი გადავავლოთ ზენდეიას პრეს-ტურის წითელი ხალიჩის ფოტოებს. ზენდაიასა და მისი სტილისტის, ლოუ როუჩის თანამშრომლობა უკვე დიდი ხანია გასცდა წითელი ხალიჩისთვის ეფექტური სამოსის შერჩევას. თითოეული პრეს-ტური მათთვის ფილმის ვიზუალური სამყაროს გაგრძელებაა, სადაც კოსტიუმი პერსონაჟის შესახებ მნიშვნელოვან ამბავს ჰყვება. კრისტოფერ ნოლანის „The Odyssey“-ისთვის მათ თანამედროვე ათენას გარდერობი შექმნეს – გამჭვირვალე ქსოვილებითა და ანტიკური სამკაულებით. ზენდაია ფილმში ათენას, სიბრძნის ქალღმერთის როლს ასრულებს. ჰომეროსის ეპოსის მიხედვით გადაღებულ კრისტოფერ ნოლანის ფილმში მასთან ერთად მონაწილეობენ მეთ დეიმონი, ენ ჰეთეუეი, ტომ ჰოლანდი, ლუპიტა ნიონგო, რობერტ პატინსონი და შარლიზ ტერონი.
TRUSSARDI
პრეს-ტური ლონდონში Trussardi-ს 2006 წლის გაზაფხულის კოლექციის არქივიდან შერჩეული კაბით დაიწყო.
JACQUEMUS
5 ივლისს ლონდონში ზენდეიამ Jacquemus-ის თეთრი კაბა მოირგო. ღია ზურგი, თავისუფლად დაშვებული ქსოვილი და თავსაბურავი ათენას თანამედროვე გამოსახულებაა. სიმონ პორტ ჟაკმიუსის თქმით, ეს კაბა ზენდეიასთვის ორი წლის წინ დახატა.
VALENTINO
ლონდონის პრემიერაზე ზენდეიას ასევე ემოსა Valentino-ს კაბა 2026 წლის შემოდგომის კოლექციიდან.
SCHIAPARELLI
პრემიერების მთავარი ლუქი Schiaparelli-ს 2026 წლის შემოდგომის მაღალი მოდის სამოსია. კაბა დენიელ როზბერის პარიზულ ჩვენებაზე წარადგინეს და რამდენიმე საათში კი კერძო თვითმფრინავით ლონდონში ზენდაიას ჩაუტანეს.
GIVENCHY
პარიზში ზენდეია და ლოუ როუჩი მოდის არქივს დაუბრუნდნენ. 7 ივლისის მსახიობი Givenchy-ს 1997 წლის გაზაფხულის მაღალი მოდის კოლექციის თეთრი კაბით გამოჩნდა. კაბა ალექსანდერ მაკქუინმა შექმნა.
LOUIS VUITTON
8 ივლისს გამართულ პარიზულ პრემიერაზე ზენდეიამ Louis Vuitton-ის თეთრი კაბა მოირგო. სამოსს მაქმანის დეტალები, მოცულობითი სახელოები და გრძელი შლეიფი ამშვენებს.
ALBERTA FERRETTI
ნიუ-იორკში პრეს-ტურის გარდერობი უფრო მინიმალისტური იყო. 13 ივლისს ზენდეია სასტუმროდან Alberta Ferretti-ს 2008 წლის გაზაფხულის კოლექციის მოკლე კაბით გამოვიდა.
იმავე დღეს, „The Today Show“-ზე, მსახიობს Jacquemus-ის 2027 წლის გაზაფხულის კოლექციის თეთრი მიდი კაბა ეცვა.
MATIÈRES FÉCALES
ნიუ-იორკის პრემიერაზე ზენდეიამ Matières Fécales-ის მაღალი მოდის კოლექციის სამოსი შეარჩია. გრძელ, უსახელო კაბას იატაკამდე დაშვებული დიდი თეთრი ფრთები ახლდა.
ZUHAIR MURAD
პრეს-ტურის ერთ-ერთი ბოლო გამოჩენა 15 ივლისს, ჯიმი ფელონის „The Tonight Show“-ში შედგა. ზენდეიამ Zuhair Murad-ის 2013 წლის გაზაფხული-ზაფხულის მაღალი მოდის კოლექციის ოქროსფერი კოსტიუმი ჩაიცვა.

From Kendall Jenner in vintage Giorgio Armani to Amal Clooney in Tom Ford, see the standout red carpet looks from the 2026 Venice Film Festival.
Zendaya and her longtime stylist, Law Roach, have turned press-tour dressing into a discipline of its own. Each appearance extends the visual world of the film, with archival fashion, custom couture and carefully chosen details offering subtle references to the character on screen.
For Christopher Nolan’s The Odyssey, the pair looked to Athena, the Greek goddess of wisdom and war. Sheer fabrics, fluid draping, sculptural silhouettes and antique jewellery shaped a wardrobe that felt mythological without becoming costume.
Zendaya stars alongside Matt Damon, Anne Hathaway, Tom Holland, Lupita Nyong’o, Robert Pattinson and Charlize Theron in Nolan’s adaptation of Homer’s epic.
TRUSSARDI
The tour began in London with a dress from Trussardi’s Spring 2006 archive.
JACQUEMUS
On July 5, Zendaya appeared in London wearing a white custom Jacquemus gown. Its open back, fluid silhouette and matching head covering offered a modern interpretation of Athena. Simon Porte Jacquemus revealed that he had first sketched the dress for Zendaya two years earlier.
VALENTINO
For the London premiere, Zendaya also wore a gown from Valentino’s Fall 2026 collection.
SCHIAPARELLI
The tour’s defining premiere look came from Schiaparelli’s Fall 2026 Haute Couture collection. Presented at Daniel Roseberry’s Paris show earlier that day, the dress was flown directly to London for Zendaya.
GIVENCHY
In Paris, Zendaya and Roach returned to the archives. On July 7, the actor wore a white gown from Givenchy’s Spring 1997 Haute Couture collection, designed by Alexander McQueen.
LOUIS VUITTON
For the Paris premiere on July 8, Zendaya chose a white Louis Vuitton gown with lace detailing, voluminous sleeves and a sweeping train.
ALBERTA FERRETTI
In New York, the wardrobe took a more understated turn. On July 13, Zendaya left her hotel in a short dress from Alberta Ferretti’s Spring 2008 collection.
Later that day, Zendaya appeared on Today in a white midi dress from Jacquemus’s Spring 2027 collection.
MATIÈRES FÉCALES
For the New York premiere, Zendaya selected a gown from Matières Fécales’s Haute Couture collection.
ZUHAIR MURAD
One of the tour’s final appearances came on July 15, when Zendaya joined Jimmy Fallon on The Tonight Show. She wore a gold suit from Zuhair Murad’s Spring–Summer 2013 Haute Couture collection.
Zendaya’s The Odyssey wardrobe is another assured example of character-led press-tour dressing – precise, referential and grounded in fashion history.